English version

SZUKAJ W SERWISIE
Szukaj >>

Szukanie zaawansowane


MENU
UNIA EUROPEJSKA
HISTORIA
PRODUKTY
CERTYFIKATY
REFERENCJE
KONTAKT
KARIERA
ZAPYTANIE OFERTOWE
MAPA SERWISU
WSK Kraków Sp. z o.o.

ul. Nad Wodą 54
32-080 Zabierzów
tel/fax: +48 12 633-14-00

e-mail: sekretariat@wsk.com.plHISTORIA

WSK Kraków sp. z o.o. wyspecjalizowała się w produkcji wymienników ciepła.


     
Rys historyczny
     Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL - Kraków" powstała w Krakowie w roku 1951. Stworzona ona została z nowo wybudowanej Fabryki Wyrobów Blaszanych (popularnej "Blaszanki"). Nowa firma przejęła twórcze tradycje przemysłu metalowego starego Krakowa (głównie zakładów "Zieleniewski" i "Artigraph"). Od początku swego istnienia ściśle związana była z polskim przemysłem lotniczym i silnikowym.
     Z początkowo niewielkiego asortymentu podstawowych wyrobów produkowanych w latach 1951-55 dla przemysłu silnikowego: filtrów powietrza, wentylatorów, chłodnic rurkowo-płytkowych typu: woda-powietrze i oleje-powietrze oraz produkcji ubocznej jak np. piecyki łazienkowe, tokarki zegarmistrzowskie, latach 1955-60 WSK uruchomiła i rozwinęła produkcję części i zespołów do silników lotniczych i ich osprzętu. Z podstawowych wyrobów lotniczych Wytwórnia produkuje w tym czasie części i zespoły z odkuwek i odlewów ze stopów lekkich, układy zapłonowe, układy chłodzenia oleju, itp.
     W latach 1960-65 WSK - "PZL - Kraków", jako jedyny producent w Polsce i krajach Europy Środk.-Wschodniej, uruchomiła i rozwinęła produkcję siedmiu typów ośrodkowych wirówek oleju, wg licencji szwedzkiej firmy AlfaLaval dla potrzeb przemysłu okrętowego. Równocześnie podjęła produkcję ośrodkowych filtrów oleju i próbników wtryskiwaczy do silników wysokoprężnych.
     W latach 1965-70 została uruchomiona produkcja kilku typów pomp wody obiegowej wg licencji firmy Henschel (Niemcy) i firmy Leyland (Anglia) - dla typoszeregu licencyjnych silników wysokoprężnych oraz własnej konstrukcji chłodnic wody i oleju do tych silników. Równocześnie podjęto produkcję własnej konstrukcji agregatów wirówkowych do regeneracji olejów transformatorowych dla potrzeb przemysłu energetycznego oraz produkcję chłodnic oleju i wentylatorów dla śmigłowców.
     W latach 1970-85 Wytwórnia specjalizowała się w całym zakresie w/w wyrobów, wprowadzając do produkcji ich nowe odmiany i zmodernizowane wersje (np.: chłodnice taśmowo-rurkowe typu woda-powietrze, pompy wody obiegowej, samozasysające pompy wody zaburtowej, pompy oleju, ręczne pompy olejowe.)
Od 1994 roku Wytwórnia rozpoczęła produkcję wymienników ciepła do ciągników rolniczych oraz samochodów dostawczych, nawiązując kolejno współpracę stałą
z największymi odbiorcami krajowymi i zdobywając rynki Europy Środkowej. Równolegle uruchomiona została produkcja pomp wody do samochodów osobowych dla odbiorcy zagranicznego.
     W roku 1992 Wytwórnia zmieniła nazwę na WSK "Kraków" S.A. i została sprywatyzowana stając się Spółką Akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. Następnie podjęto decyzję o przystąpieniu Wytwórni do Programu Powszechnej Prywatyzacji. Proces prywatyzacji został zakończony w 1995 roku wniesieniem większościowego pakietu akcji Spółki do XII Narodowego Funduszu Inwestycyjnego "Piast". Pod koniec 2000 roku pakiet kontrolny akcji WSK "Kraków" S.A. został wykupiony przez prywatnego krakowskiego przedsiębiorcę. W roku 2002 WSK "Kraków" S.A zmienia nazwę na KFAP-WSK S.A.
i firma wchodzi do struktury Grupy KCI S.A.
Od końca 2006 r. WSK weszła w skład niezależnej grupy kapitałowej koncentrującej swe działania na rynku motoryzacyjnym i lotniczym.  PRODUKTY